Сталий розвиток та ESG
Воєнні дії на території України ще більше загострили питання невідкладності впровадження принципів сталого розвитку в банківському секторі.
Під сталим розвитком в АТ «ТАСКОМБАНК» розуміємо тривале економічне процвітання, менш залежне від використання обмежених ресурсів та експлуатації природного середовища, більш соціально інклюзивне та таке, що включає екологічний, соціальний, економічний та управлінський аспекти, які тісно взаємопов’язані.
Організація корпоративного управління в Банку спрямована на досягнення цілей сталого розвитку. Сучасні регуляторні вимоги до ведення банківської діяльності, яких дотримується Банк в своїй поточній діяльності, в значній мірі передбачають досягнення конкретних цілей сталого розвитку.
Цілі та принципи сталого розвитку впроваджуються в АТ «ТАСКОМБАНК» через призму екологічних, соціальних та управлінських стандартів ESG.
Згідно Стратегії розвитку Банку на 2024-2026 рр., забезпечення розуміння, адаптації, впровадження та дотримання вимог ESG є однією з основних цілей та завдань Банку на 2024-2026 роки.
ESG (Environmental, Social, Governance) – це набір екологічних, соціальних та управлінських принципів організації діяльності Банку, які визначають його вплив на навколишнє середовище, суспільство, а також характеризують його прозорість та підзвітність.
Всі аспекти ESG створюють основу для оцінки довгострокових показників стійкості Банку та досягнення цілей сталого розвитку.
ESG В ТАСКОМБАНК
АТ «ТАСКОМБАНК» застосовує в своїй діяльності кращі світові практики та підходи з впровадження ESG вимог та вже здійснив ряд конкретних заходів спрямованих на імплементацію екологічних, соціальних та управлінських стандартів ESG, включно з інвестуванням необхідних ресурсів в забезпечення відповідності Банку кращим практикам реалізації ESG стандартів та вимог з метою досягнення цілей сталого розвитку, а саме:
- Ключові керівники Банку пройшли курс навчання та отримали відповідні професійні сертифікати на тему: «Сучасна ESG повістка денна для банківського сектору»
- У Банку затверджено «Концепцію впровадження вимог ESG», згідно якої сформовано робочу групу проекту з імплементації вимог ESG (включно з призначенням керівника проекту), затверджено План реалізації вимог ESG на 2024 рік
- Вимоги ESG на системній основі імплементуються у внутрішніх документах Банку
- Банк зосереджує увагу на виявленні та управлінні ESG-ризиками, які мають найбільший вплив на діяльність Банку з урахуванням ризик-орієнтованих підходів; визначено галузі діяльності клієнтів з найбільш високим рівнем екологічних та соціальних ризиків та визначаються підходи щодо управління екологічними та соціальними клієнтськими ризиками в рамках розробки системи екологічного та соціального управління Банку; визначено відповідальних осіб Банку та зафіксовано розподіл повноважень в частині управління екологічними та соціальними ризиками АТ «ТАСКОМБАНК»
- У Банку проводиться самооцінка відповідності діяльності вимогам ESG та розробляються критерії для визначення відповідності клієнтів вимогам ESG
- В АТ «ТАСКОМБАНК» визначено та затверджено перелік ESG-цілей та ініціатив на 2024-2025 рр., заплановано включення визначених цілей в Стратегію розвитку Банку та уже розпочато процес їх впровадження у діяльність Банку в рамках трьох основних складових: екологічної, соціальної та управлінської (Environmental, Social and Governance)
- У Банку розроблено План навчальних заходів з метою інформування та підвищення обізнаності персоналу АТ "ТАСКОМБАНК" про ESG-стандарти та вимоги та проводиться цикл відповідних навчальних подій згідно з Планом
- Керівник проектів ESG та члени робочої групи проекту ESG постійно удосконалюють свій професійний рівень знань з питань впровадження вимог ESG
- Згідно затвердженого плану реалізації проекту ESG, Банк розгляне можливість проведення оцінки відповідності його діяльності вимогам ESG сертифікованими компаніями
Підсумовуючи, слід зазначити, що керівництво Банку та ключові керівники мають чітке розуміння впливу організації на навколишнє середовище та раціонально використовують довірені їм природні ресурси (Environmental).
Банк соціально відповідально вибудовує відносини зі своїми працівниками, клієнтами, представниками бізнесу, державою та місцевими громадами. Банк дотримується в своїй діяльності правил прозорого інформування клієнтів та партнерів про умови банківських продуктів та послуг, які Банк реалізує на ринку фінансових послуг, та про інші умови співпраці. При прийнятті управлінських рішень першочергово враховуються інтереси клієнтів Банку (Social).
Банк організував свою бізнес-діяльність та внутрішні процеси таким чином, що всі управлінські рішення приймаються максимально ефективно, прозоро, відповідально і законно, та з досягненням цілей, що визначені вимогами ESG. В Банку функціонує трирівнева система внутрішнього контролю, яка передбачає ефективне функціонування колегіальних органів управління, підрозділів з управління ризиками, Служби комплаєнс та Служби внутрішнього аудиту (Governance).
З метою оцінки впливу екологічних, соціальних та управлінських факторів на довгострокову стійкість Банк продовжує відслідковувати та імплементувати стандарти та вимоги ESG у своїй безпосередній діяльності на фінансовому ринку та враховувати їх у корпоративному управлінні, аналізуючи та дотримуючись відповідних змін у регуляторних вимогах із врахуванням дорожньої карти з розвитку сталого фінансування в Україні, затвердженої Національним банком України.
Ключові цілі ESG
ESG
Цілі сталого розвитку
Екологічні
-
Ціль 6. Попередження забруднення водних ресурсів та підтримка належних санітарних умов
Забезпечення населення водою є одним із пріоритетних завдань України. Незважаючи на те, що Україна на сьогодні має внутрішні запаси водних ресурсів, важливими є питання їх доступності для 100% міського та сільського населення, очистки, зменшення впливу дисбалансу між посушливими регіонами півдня та іншими більш водоємними територіями півночі та північного заходу, звести до мінімуму та ліквідувати скидання відходів, небезпечних речовин, збільшити частку повторного використання води та підняти ефективність використання водних ресурсів. Реалізація таких заходів можлива за активної підтримки уряду та всіх ланок влади і активної кооперації всіх суб’єктів господарювання з метою створення чи використання сучасних, інноваційних, екологічно безпечних об’єктів у сфері водопостачання та водовідведення.
-
Ціль 7. Сприяння виробництву доступної та чистої енергії
Українська економіка, як і світова, в значній мірі залежить від викопного палива, яке є джерелом енергії та водночас причиною появи суттєвих кліматичних змін. Україна має значний потенціал видобутку енергії з відновлюваних джерел таких як вітроенергетика, геліоенергетика, гідроенергетика, біоенергетика, геотермальна енергетика та енергія довкілля. Збільшення частки енергії з відновлюваних джерел у національному енергетичному балансі є одним із пріоритетних завдань.
Іншими завданнями є модернізація та розширення інфраструктури та мережі шляхом використання інноваційних та сучасних технологій, які можуть забезпечити безперебійну, дешеву та загальнодоступну електроенергію до 2030 року. Зменшення енергоємності економіки та підвищення енергоефективності є трендами на які орієнтується бізнес.
Таким чином, ціль 7 спрямована на реалізацію таких напрямків як модернізація енергетичної інфраструктури та підвищення енергоефективності.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
-
Долучення Банку до Меморандуму щодо банківського кредитування проектів з відновлення енергетичної інфраструктури. Дізнатися більше
-
-
Ціль 12. Забезпечення відповідального споживання ресурсів та раціонального виробництва
Значна частина населення у світі досі споживає настільки мало, що цього недостатньо для задоволення навіть їхніх базових потреб. Скорочення удвічі обсягів харчових відходів на душу населення на рівні роздрібної торгівлі та споживання має важливе значення для створення ефективнішого виробництва та ланцюгів постачання. Це може сприяти досягненню продовольчої безпеки та переходу до більш ресурсоефективної економіки.
Завдання ТАСКОМБАНКУ в межах цілі: зменшити обсяг утворення відходів та збільшити обсяг їх переробки й повторного використання на основі інноваційних технологій та виробництв.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Проєкт «Paperless»
- Електронний документообіг
-
Ціль 13. Сприяння зменшенню шкідливих викидів у атмосферу
Ціль 13 пов’язана з боротьбою за нормальні умови життя людей. Зміна клімату відбувається через підвищення середньої температури по планеті та приводить до виникнення екстремальних погодних явищ, підняття рівня моря та окислення океану. Метою даної цілі є вжиття термінових заходів для боротьби зі зміною клімату та його наслідками.
Індикатором, який вимірює прогрес досягнення національної Цілі в Україні є показник «Обсяг викидів парникових газів», він визначається у % до рівня 1990 року. В Україні найбільший обсяг парникових газів (ПГ) продукують такі сектори економіки як енергетика, сільське господарство, землекористування, лісове господарство, відходи та промисловість. В енергетичному секторі ПГ утворюються через викиди від спалювання палива при виробництві електроенергії та тепла. Стрімкий розвиток сільського господарства, зростання площ зайнятих під ріллю та зростанням обсягів внесених мінеральних і органічних добрив так само, як і зміна практик с/г господарювання та зміна культур, що традиційно вирощуються господарствами також впливає на утворення ПГ.
Зменшення обсягів утворених ПГ є ключовим елементом впливу на досягнення Цілі 13. Тому нам потрібно адаптувати свою енергетику, промисловість, транспорт, сільське та лісове господарства, щоб зменшити обсяги викидів сьогодні та забезпечити перехід на так звані «нульові викиди» до другої половини століття. З іншої сторони всім нам потрібно адаптуватися до очікуваних наслідків зміни клімату.
-
Ціль 14. Сприяння збереженню морських ресурсів
Дана ціль спрямована на зменшення забруднення морського середовища, забезпечення сталого використання та захисту морських та прибережних екосистем, підвищення їх резистентності та відновлення, забезпечення ефективного регулювання видобутку морських біоресурсів.
-
Ціль 15. Сприяння збереженню екосистем суші
Дана ціль реалізується з метою збереження, відновлення та сталого використання наземних і внутрішніх прісноводних екосистем, сприяння сталому управлінню лісами, боротьбу з опустелюванням, відновлення деградованих земель і ґрунтів, збереження гірських екосистем.
Соціальні
-
Ціль 1. Підтримка соціально вразливих верств населення
Зменшення масштабів бідності є одним з ключових викликів світової спільноти. Якщо людині доводиться жити менш ніж на 1,9 долара США на день, то вона знаходиться за межею крайньої бідності та має ризик опинитись у просторі соціального відчуження.
Надання рівних прав доступу до базових ресурсів, підтримка соціально вразливих верств населення та зміцнення громад постраждалих від воєнних конфліктів та стихійних лих покликані сприяти подоланню бідності у всіх її формах.
Завдання ТАСКОМБАНКУ в межах даної цілі: збільшити охоплення соціально-вразливих верств населення адресними програмами підтримки, розробивши та запустивши відповідні банківські продукти та послуги.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Участь Банку в державних програмах «єПідтримка», «єОселя», «єВідновлення»
- Співпраця з Пенсійним Фондом України
- Запровадження продукту «Кредит на навчання» для фізичних осіб. Дізнатись більше про продукт.
- Співпраця з благодійним фондом «Діти героїв» (як Генеральний партнер Одеського Міжнародного Кінофестивалю 2024) щодо підтримки та допомоги дітям-сиротам українських героїв (спрямування 25% від вартості квитків від події на допомогу дітям). Дізнатись більше
-
Ціль 2. Сприяння досягенню продовольчої безпеки
Забезпечення продовольчої безпеки, усунення всіх форм голоду та надання доступу до поживних харчових продуктів у достатній кількості впродовж усього року є основними викликами щодо досягнення 2ї Цілі сталого розвитку.
Вектор досяжності спрямовано на три взаємопов'язані орієнтири — це доступність збалансованого харчування, продуктивність сільського господарства та виробництво продуктів харчування.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Кредитування компаній, які здійснюють виробництво та постачання продуктів харчування.
-
Ціль 3. Підтримка та забезпечення здорового способу життя
Здоров’я - це найцінніший ресурс кожної людини. В даний час світ переживає глобальну кризу в галузі охорони здоров'я — COVID-19. Цілі сталого розвитку покликані зменшити смертність, зупинити епідемії, забезпечити загальний доступ до послуг з охорони здоров’я, а також доступ до основних лікарських засобів і вакцин для всіх.
Завдання ТАСКОМБАНКУ в межах цілі: популяризувати та підтримувати (в т. ч. шляхом фінансування відповідних проектів) здоровий спосіб життя, сприяти забезпеченню загальної якісної імунізації населення (працівників Банку та членів їх сімей) з використанням інноваційних препаратів, сприяти зниженню поширеності тютюнокуріння серед населення з використанням інноваційних засобів інформування про негативні наслідки тютюнокуріння.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
-
Програма донорства крові. Дізнатись більше
-
Медичне страхування та медичні обстеження
-
Тренінги з надання домедичної допомоги. Дізнатися більше
-
Популяризація спорту: підтримка організації Чемпіонату України з сокеру та підтримка Збірної України з сокеру на Чемпіонаті Європи та Чемпіонаті Світу; підтримка всеукраїнського турніру з міні-футболу серед юніорів. Дізнатися більше
-
-
Ціль 4. Заохочення та підтримка у здобутті якісної освіти
Якість освіти впливає на рівень добробуту суспільства, а можливість навчання впродовж усього життя кожної людини оновлює капітал відповідей на виклики нашої сучасності. В свою чергу рівноправний доступ до недорогого професійного навчання, ліквідація гендерних і матеріальних розбіжностей і забезпечення загального доступу до освіти є чіткими орієнтирами для бізнесу на шляху досягнення цілей сталого розвитку.
Завдання ТАСКОМБАНК в межах даної цілі: фінансування проектів щодо створення сучасних умов навчання, включаючи інклюзивне, на основі інноваційних підходів; забезпечення доступності професійної освіти шляхом розробки адресних програм/ відповідних банківських продуктів, що фінансують здобуття освіти; підвищення рівня знань та навичок населення щодо отримання гідної роботи та можливостей ведення підприємницької діяльності.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Навчальний курс «Молодий майстер фінансів» для клієнтів Private banking. Дізнатись більше
- Зовнішнє та внутрішнє навчання для працівників Банку.
- Проєкт «Взаємодія з ВНЗ». Дізнатись більше
- Участь в заходах від НБУ для школярів та студентів: «Заощаджуй на мрію» та «Global Money Week». Дізнатись більше
- Проведення навчальних заходів з фінансової грамотності для школярів та студентів в регіонах. Дізнатись більше
-
Ціль 5. Сприяння реалізації рівних прав та можливостей для чоловіків та жінок
Повноцінне дотримання прав жінок має вирішальне значення для розвитку процвітаючого суспільства. Інвестиції в ґендерну рівність сприяють зменшенню розриву у заробітній платі чоловіків і жінок та надають можливість уникнути факторів стримування економічного розвитку вашого бізнесу.
Ґендерна рівність не повинна сприйматися як суто жіноче питання, оскільки це питання, яке вимагає від чоловіків і жінок спільної роботи у пошуку практичних та принципових рішень.
-
Ціль 8. Забезпечення гідної праці та економічного зростання
Економічне зростання та добробут населення є важливим орієнтиром для реалізації Цілей сталого розвитку. В Україні за останнє десятиліття помітні вагомі покращення в цьому напрямку. Проте, все ще актуальними є питання підвищення рівня продуктивності праці, залучення технологічних інновацій у виробничий процес, розвиток малого та середнього бізнесу, підвищення їх ефективності, зменшення гендерної нерівності у доходах та забезпечення належних умов праці та рівних можливостей незалежно від статі, віку, національності тощо. Одним із пріоритетів держави є підвищення рейтингу України з легкості ведення бізнесу.
Завдання ТАСКОМБАНКУ в межах цілі: фінансування проектів з підвищення ефективності виробництва на засадах сталого розвитку та розвитку високотехнологічних конкурентних виробництв. Підвищення рівня зайнятості населення. Сприяння скороченню частки молоді, яка не працює, не навчається і не набуває професійних навичок. Сприяння забезпеченню надійних та безпечних умов праці для всіх працюючих, зокрема, шляхом застосовування інноваційних технологій у сфері охорони праці та промислової безпеки.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Працевлаштування студентів, які проходили практику у Банку
- Приєднання до Хартії з фінансової інклюзії та реінтеграції ветеранів. Дізнатись більше
- Реалізація інноваційних фінтех проектів
Управлінські
-
Ціль 9. Забезпечення сталої інфраструктури та підтримка інновацій в промисловості
Розвиток інфраструктури та інновацій є передумовою економічного поступу. Технологічний прогрес забезпечує вирішення екологічних та економічних проблем та здатний впливати на соціальні фактори. Основними пріоритетами є розвиток інноваційних екосистем, інформаційно телекомунікаційні технології (особливо застосування їх в АПК, енергетиці, транспорті та промисловості), високотехнологічне машинобудування, створення нових матеріалів, розвиток фармацевтичної та біоінженерної галузей.
Завдання ТАСКОМБАНКУ в межах цілі: сприяння розвитку якісної, надійної, сталої та доступної інфраструктури, яка базується на використанні інноваційних технологій, у т. ч. екологічно чистих видів транспорту та відповідної мережі та інфраструктури. Забезпечення доступності дорожньотранспортної інфраструктури, яка базується на використанні інноваційних технологій, зокрема через розширення форм участі Банку у різних інфраструктурних проектах. Сприяти прискореному розвитку високо- та середньовисокотехнологічних секторів переробної промисловості, які формуються на основі використання ланцюгів «освіта – наука – виробництво» та кластерного підходу за напрямами: розвиток інноваційної екосистеми; розвиток ІКТ; застосування ІКТ в АПК, енергетиці, транспорті та промисловості; високотехнологічне машинобудування; створення нових матеріалів; розвиток фармацевтичної та біоінженерної галузей. Сприяння створенню фінансових та інституційних систем (інноваційної інфраструктури), що забезпечуватимуть розвиток наукових досліджень та науковотехнічних (експериментальних) розробок. Сприяння забезпеченню доступності Інтернету, особливо у сільській місцевості .
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Кредитною політикою Банку одними з приорітетних напрямків для кредитування визначено в т.ч. такі галузі:
- Енергетика;
- Виробництво, переробна промисловість;
- Розвиток інфраструктури та транспортні послуги;
- Кредитування згідно з Урядовими програмами.
- Кредитування підприємств реального сектору економіки, що сприяють:
- розвитку екологічно чистих видів транспорту та відповідної мережі та інфраструктури
- розвиток дорожньо-транспортної інфрастуктури;
- розвитку високо- та середньовисокотехнологічних секторів переробної промисловості
- Кредитною політикою Банку одними з приорітетних напрямків для кредитування визначено в т.ч. такі галузі:
-
Ціль 10. Сприяння зменшенню нерівності
1% найбагатших людей світу контролюють 40% загального світового доходу, в той час як половина найбідніших людей світу користуються не більш як 1% загального світового доходу.
Ціль 10 є кроссекторальною та дуже важливою з огляду на її вплив на інші Цілі сталого розвитку, такі як боротьба з бідністю, гідна праця та економічне зростання.
Високий рівень нерівності в значній мірі пов’язаний з диспропорціями між сільським та міським населенням, дискримінацією за статевою чи етнічними ознаками, нерівністю між корінним населенням та мігрантами, інклюзією.
-
Ціль 11. Сприяння сталому розвитку міст та громад
Ціль 11 спрямована на вдосконалення підходів до містобудування, управління та розвитку міст і громад, з огляду на принципи інклюзивності, безпечності та сталості, а також запобігання можливим ризикам погіршення якості життя населення.
Швидка урбанізація призводить до неефективного розподілу та використання ресурсів, понаднормово збільшуючи навантаження на навколишнє середовище. Підприємства, які працюють у містах та сприяють загальному економічному процвітанню, мають можливість підтримувати розвиток інфраструктури, долучаючись до розроблення стратегій розвитку міст і громад, використовуючи свої можливості та знання для визначення інноваційних та економічно ефективних рішень складних, міждисциплінарних питань сталості міст.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Участь Банку у ДП "єОселя", "Доступна іпотека 7". Дізнатись більше
- Інвестування Банку в будівництво об'єктів міської інфраструктури.
- Кредитування забудовників багатоквартирних будинків. Дізнатись більше
-
Ціль 16. Сприяння побудові миролюбного й відкритого суспільства в інтересах сталого розвитку, забезпечення доступу до правосуддя для всіх і створення ефективних, підзвітних та заснованих на широкій участі інституцій на всіх рівнях
Одним з найважливіших пріоритетів сталого розвитку є створення мирних, справедливих і всеохоплюючих суспільств, які забезпечуватимуть рівний доступ до правосуддя, будуть засновані на повазі до прав людини, верховенстві права, належному управлінні, а також на прозорих, ефективних та відповідальних інститутах.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Для відновлення територій постраждалих від кофлікту/війни, реалізований продукт для населення в рамках програми "єВідновлення". Детальніше про програму
-
Ціль 17. Побудова партнерських відносин для забезпечення сталого розвитку
Цілі сталого розвитку можуть бути досягнуті лише за умови відданості принципам партнерства і співпраці.
Ціль 17 спрямована на досягнення партнерства у фінансовій, технологічній та торгівельній сферах, а також на сприяння співпраці між державним і приватним секторами.
Завдання ТАСКОМБАНКУ в межах цілі: мобілізувати додаткові фінансові ресурси на основі заохочення інвестицій іноземних та вітчизняних інвесторів;розвивати партнерські відносини влади і бізнесу для досягнення Цілей сталого розвитку; розвивати партнерські відносини з міжнародними організаціями, які сприяють впровадженню принципів сталого розвитку та підготовці Банку до участі в міжнародних інвестиційних програмах та програмах поствоєнного відновлення.
Чинні ініціативи ТАСКОМБАНКУ з метою досягнення цілі:
- Взаємодія з порталом «Дія» (спільні заходи, а також авторизація клієнтів через Дія)
- Участь в програмі «PowerBanking» та «BankID». Дізнатись більше
- Підвищення рівня фінансової грамотності підростаючих поколінь (освітно-навчальні заходи для школярів та студентів). Дізнатись більше
- Підтримка розвитку вітчизняної культури та сучасного мистецтва (сприянню туру українського музичного гурту "Без Обмежень"). Дізнатись більше
- Партнерство з Одеським міжнародним кінофестивалем 2024. Дізнатися більше